Realizacje i projekty koncepcyjne

Biurowiec firmy Mix



Projekt powstał w 2000 r. dla firmy MIX z Kwidzyna. Do momentu wybudowania nowej, dwukondygnacyjnej części biurowej, firma MIX korzystała ze zmodernizowanych budynków administracyjno - laboratoryjnych i nowo wybudowanych hal produkcyjno magazynowych. Dynamiczny rozwój firmy doprowadził do konieczności stworzenia nowej, biurowo - reprezentacyjnej części. Projekt sporządzony został z wykorzystaniem bardzo nowoczesnych technologii. Nietypowa konstrukcja stalowa wykończona fasadą aluminiowo - szklaną, cegłą licową i szlachetnymi okładzinami tworzy dynamiczną bryłę, której wnętrze przenika się z przestrzenią zewnętrzną budynku i wizualnie scala całą partię wjazdową do firmy.


Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Motocyklowego



Ośrodek został opracowany w ramach projektu dyplomowego Iwony Synakiewicz, na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej w Katedrze Architektury Morskiej i Przemysłowej. Celem powstania Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Motocyklowego ma być wspomaganie i rozwój polskiej myśli konstrukcyjnej. Ośrodek zajmowałby się projektowaniem, badaniem i wdrażaniem do produkcji innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych. Rozwiązania te ograniczyłyby się do dziedzin związanych z motoryzacją, w szczególności do pojazdów jednośladowych, jakimi są motocykle, motorowery i skutery. Ośrodek poprzez swoje wyposażenie i odpowiedni dobór kadr dysponowałby najnowszymi narzędziami pozwalającymi na wspomaganie prac projektowych, badawczych, prototypowych i wytwórczych, ponadto wyposażony byłby w rozwinięty dział związany z badaniem rynku i marketingiem. Poprzez prowadzenie własnych badań i projektów oraz wykonywanie zleconych zadań Ośrodek wspomagałby polskich konstruktorów i wynalazców.


Tor Wyścigowy przy Parku Przemysłowo-Technologicznym



Tor wyścigowy przy Parku Przemysłowo-Technologicznym w Kwidzynie został opracowany w ramach projektu dyplomowego Michała Kowalskiego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, w Katedrze Urbanistyki i Planowanie Regionalnego. Zadanie projektowe polegało na opracowaniu trasy toru wyścigowego wraz z zapleczem technicznym, gastronomicznym i hotelowym. Cały obszar toru wraz z Parkiem został podzielony na siedem funkcji wzajemnie ze sobą powiązanych. Głównym elementem jest zespół toru. Znajduję się on w północnej części całego założenia i dominuje powierzchniowo nad resztą terenu. Tor wyścigowy o długości 3,6 km z pełną pętlą asfaltową i 30 %-ową częścią szutrową zajmuje blisko 13,5 ha. Wyposażony jest w zaplecze hotelowe, techniczne oraz komercyjne. Trybuny mogą pomieścić 3400 osób, budynek Pit Stopu natomiast 22 boksy serwisowe, punkt pomocy medycznej, sale konferencyjne i wieżę kontroli. Obiekt przystosowany jest do organizacji zawodów motocyklowych klasy Supermoto, Quadów, skuterów i gokartów oraz pełni rolę toru próbnego, z którego korzystałby Ośrodek Badawczo-Rozwojowy. Pozostały teren zajmuje: centrum handlowo-usługowe, baza hotelowa, budynek biura zarządu oraz menedżera Parku, Inkubator Przedsiębiorczości oraz teren przeznaczony dla inwestora strategicznego. Inwestor strategiczny to producent podzespołów i części pojazdów wyprodukowanych w formie prototypów opracowanych przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy.


Budynki mieszkalne w zabudowie szeregowej



Projekt architektoniczno - budowlany osiedla jednorodzinnych domków szeregowych w Kwidzynie przy ul. Staszica - Wesoła, wykonany został na zlecenie kwidzyńskiego dewelopera, który po zbudowaniu pierwszego osiedla o podwyższonym standardzie przy ul. Szerokiej postanowił zrealizować osiedle 30 domów o minimalnym standardzie powierzchniowym. Mimo ograniczenia powierzchni użytkowej jednego segmentu do 86 m2 i rezygnacji z budowy garaży projekt zawierał bardzo dobre rozwiązania materiałowe i tworzył poprzez elementy małej architektury wykonane z drewna ciepły charakter wewnętrznej, zamkniętej pieszo - jezdnej uliczki.


Projekt schodów zewnętrznych i elewacji budynku



Reprezentacyjne schody wejściowe do przebudowanego i zmodernizowanego budynku mieszczącego kancelarię notarialną i adwokacką. "Martwa" ściana frontowa budynku pełni rolę ekranu wyświetlającego cienie rzucane przez ażurowe schody ich pergolę i przeźroczysty dach.


Budynek hotelowy w Szadowie



W miejscowości Szadowo-Młyn, niedaleko Kwidzyna znajduje się obecnie ośrodek szkoleniowy dla wolontariuszy WOŚP założony przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Projekt na tym terenie miał dotyczyć rozbudowy istniejącego budynku o “noclegownię” dla swoich wolontariuszy. Projekt uwzględniał specyficzne warunki lokalizacji w zakolu rzeki Liwy z pełnym wykorzystaniem miejsca po rozebranym budynku gospodarczym i nawiązywał do skali tradycyjnej, regionalnej zabudowy mieszkaniowej. Ukształtowanie bryły budynku w kształcie litery L dało możliwość uzyskania od strony Ośrodka dziedzińca integracyjnego zaś od drugiej strony poprzez zestopniowane tarasy bardzo dobry kontakt z rzeką. Zrealizowany wg tego projektu obiekt mógł stać się poza miejscem noclegów i zamieszkania przez wolontariuszy również bardzo atrakcyjną stanicą wodną mogącą obsługiwać popularne na Liwie spływy kajakowe.


Dom jednorodzinny parterowy



Projekt architektoniczno - budowlany parterowego domu jednorodzinnego o indywidualnych wymaganiach funkcjonalnych i architektonicznych. Projekt musiał rozwiązać problemy wynikające z lokalizacji na działce położonej w strefie przemysłowej miasta. Sporym wyzwaniem było również prawidłowe rozwiązanie dojazdu do części wejściowej i garażowej budynku. Połączenie części dziennej budynku z rozległym ogrodem i pomostem zaprojektowanym nad przyległym do domu oczkiem wodnym oraz ascetyczne potraktowanie jego bryły stworzyły niepowtarzalny klimat całości.


Modernizacja domu jednorodzinnego



Modernizacja obejmuje głównie nadbudowę typowego domu wybudowanego w latach siedemdziesiątych. Wprowadza wysoki dach, zmienia partię wejściową do budynku i tworzy jednolitą pod względem architektonicznym i wykończeniowym bryłę. Modernizowany budynek poza funkcją mieszkalną jest również siedzibą firmy zlokalizowanej na tej samej działce.


Dom jednorodzinny w Kwidzynie



Projekt architektoniczno - budowlany dużego domu jednorodzinnego o indywidualnych wymaganiach funkcjonalnych i architektonicznych. Realizując indywidualne życzenia klienta projekt musiał rozwiązać dodatkowe problemy wynikające z lokalizacji na działce o kształcie wydłużonego trapezu i do tego o sporym nachyleniu w kierunku północno - wschodnim. Również należało zrealizować dojazd do czści wejściowej i garażowej i połączyć część dzienną budynku z rozległym ogrodem tworząc jednocześnie bryłę o niepowtarzalnym indywidualnym charakterze.


Obiekt handlowy przy pasażu



Dwukondygnacyjny budynek handlowy zlokalizowany prostopadle do ulicy zawiera dwie strefy. Pierwsza, reprezentacyjna o architekturze nawiązującej do istniejącej zabudowy ciągu pieszego, wyposażona będzie w ruchome schody i antresolę. Część ta ma stanowić hall dla drugiej typowo handlowej części.


Budynki mieszkalne w zabudowie szeregowej przy ulicy Szerokiej w Kwidzynie

Projekt architektoniczno - budowlany osiedla jednorodzinnych domków w zabudowie tzw łańcuchowej (domy rozdzielone garażami) wykonany został na zlecenie kwidzyńskiego dewelopera, finalizując niejako niezrealizowane pomysły, które zrodziły się już na początku lat dziewięćdziesiątych podczas projektowania gdyńskiego osiedla „Bernadowo Hill”. Pomysły te doprowadziły do realizacji domów o jak najprostszej konstrukcji (tylko dwa podciągi w całym domu), o zwartej bryle (stosunku kubatury budynku do powierzchni ścian zewnętrznych) dającej w efekcie niskie zużycie energii na ogrzewanie i o otwartej funkcji, którą umożliwiała klatka schodowa umieszczona po przekątnej rzutu i prowadząca do jego centrum. Rozdzielenie domów garażami na dwa samochody w jednym ciągu zabudowy i na jeden w drugim stworzyło łącznie z dobrej jakości posadzką wewnętrznej ulicy pieszo jezdnej, małą architekturą i zielenią indywidualny i niepowtarzalny klimat nowego, małego osiedla.